Брод во Подбочје

Од Википедија — слободната енциклопедија
Брод во Подбочје
Brod v Podbočju
Брод во Подбочје is located in Slovenia
Брод во Подбочје
Брод во Подбочје
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°51′55″N 15°27′16.2″E / 45.86528° СГШ; 15.454500° ИГД / 45.86528; 15.454500
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаКршко
Површина
 • Вкупна0,7 км2 (0,3 ми2)
Надм. вис.&10000000000000151199999151,2 м
Население (2020)
 • Вкупно114
 • Густина160/км2 (420/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.8312

Брод во Подбочје (словенечки: Brod v Podbočju) — населба во Општина Кршко во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.