Ардро кај Рака

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ардро кај Рака
Ardro pri Raki
Ардро кај Рака is located in Slovenia
Ардро кај Рака
Ардро кај Рака
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°55′47.7″N 15°23′59″E / 45.929917° СГШ; 15.39972° ИГД / 45.929917; 15.39972
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаКршко
Површина
 • Вкупна1,28 км2 (0,49 ми2)
Надм. вис.&10000000000000219599999219,6 м
Население (2020)
 • Вкупно76
 • Густина59/км2 (150/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.8274

Ардро кај Рака (словенечки: Ardro pri Raki) — населба во Општина Кршко во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.