Копривница (Кршко)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Копривница
Koprivnica
Поглед на Копривница
Копривница is located in Slovenia
Копривница
Копривница
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°2′31.5″N 15°32′10.8″E / 46.042083° СГШ; 15.536333° ИГД / 46.042083; 15.536333
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаКршко
Површина
 • Вкупна1,67 км2 (0,64 ми2)
Надм. вис.&10000000000000376000000376 м
Население (2020)
 • Вкупно128
 • Густина77/км2 (200/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.8282

Копривница (словенечки: Koprivnica) — населба во Општина Кршко во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.