Долења Лепа Вас

Од Википедија — слободната енциклопедија
Долења Лепа Вас
Dolenja Lepa vas
Долења Лепа Вас is located in Slovenia
Долења Лепа Вас
Долења Лепа Вас
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°58′11.9″N 15°25′17.1″E / 45.969972° СГШ; 15.421417° ИГД / 45.969972; 15.421417
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаКршко
Површина
 • Вкупна0,28 км2 (0,11 ми2)
Надм. вис.&10000000000000370199999370,2 м
Население (2020)
 • Вкупно11
 • Густина39/км2 (100/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.8270

Долења Лепа Вас (словенечки: Dolenja Lepa vas) — населба во Општина Кршко во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.