Прејди на содржината

Пресладол

Од Википедија — слободната енциклопедија
Пресладол
Presladol
Пресладол is located in Slovenia
Пресладол
Пресладол
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°0′57″N 15°25′34.7″E / 46.01583° СГШ; 15.426306° ИГД / 46.01583; 15.426306
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионПосавски
ОпштинаКршко
Површина
 • Вкупна4,54 км2 (1,75 ми2)
Надм. вис.&10000000000000237300000237,3 м
Население (2020)
 • Вкупно154
 • Густина34/км2 (88/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.8280

Пресладол (словенечки: Presladol) — населба во Општина Кршко во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Штаерска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.