Забуковје кај Рака

Од Википедија — слободната енциклопедија
Забуковје кај Рака
Zabukovje pri Raki
Забуковје кај Рака is located in Slovenia
Забуковје кај Рака
Забуковје кај Рака
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°56′1.8″N 15°21′30.1″E / 45.933833° СГШ; 15.358361° ИГД / 45.933833; 15.358361
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаКршко
Површина
 • Вкупна0,69 км2 (0,27 ми2)
Надм. вис.&10000000000000234300000234,3 м
Население (2020)
 • Вкупно54
 • Густина78/км2 (200/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.8274

Забуковје кај Рака (словенечки: Zabukovje pri Raki) — населба во Општина Кршко во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.