Брезовица во Подбочје

Од Википедија — слободната енциклопедија
Брезовица во Подбочје
Brezovica v Podbočju
Брезовица во Подбочје is located in Slovenia
Брезовица во Подбочје
Брезовица во Подбочје
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°50′49″N 15°30′57.2″E / 45.84694° СГШ; 15.515889° ИГД / 45.84694; 15.515889
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаКршко
Површина
 • Вкупна2,38 км2 (0,92 ми2)
Надм. вис.&10000000000000356899999356,9 м
Население (2020)
 • Вкупно40
 • Густина17/км2 (44/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.8312

Брезовица во Подбочје (словенечки: Brezovica v Podbočju) — населба во Општина Кршко во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.