Селце кај Лесковец

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Селце кај Лесковец
Selce pri Leskovcu
Селце кај Лесковец is located in Slovenia
Селце кај Лесковец
Селце кај Лесковец
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°56′43.7″N 15°27′6.5″E / 45.945472° СГШ; 15.451806° ИГД / 45.945472; 15.451806
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаКршко
Површина
 • Вкупна0,67 км2 (0,26 ми2)
Надм. вис.&10000000000000203500000203,5 м
Население (2020)
 • Вкупно51
 • Густина76/км2 (200/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.8273

Селце кај Лесковец (словенечки: Selce pri Leskovcu) — населба во Општина Кршко во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.