Воловник

Од Википедија — слободната енциклопедија
Воловник
Volovnik
Воловник is located in Slovenia
Воловник
Воловник
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°57′9.2″N 15°27′15.1″E / 45.952556° СГШ; 15.454194° ИГД / 45.952556; 15.454194
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаКршко
Површина
 • Вкупна1,06 км2 (0,41 ми2)
Надм. вис.&10000000000000335500000335,5 м
Население (2020)
 • Вкупно43
 • Густина41/км2 (110/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.8273

Воловник (словенечки: Volovnik) — населба во Општина Кршко во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.