Пристава на Крка

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Пристава на Крка
Pristava ob Krki
Пристава на Крка is located in Slovenia
Пристава на Крка
Пристава на Крка
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°52′6.7″N 15°29′57.2″E / 45.868528° СГШ; 15.499222° ИГД / 45.868528; 15.499222
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаКршко
Површина
 • Вкупна0,77 км2 (0,30 ми2)
Надм. вис.&10000000000000149000000149 м
Население (2020)
 • Вкупно33
 • Густина43/км2 (110/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.8312

Пристава на Крка (словенечки: Pristava ob Krki) — населба во Општина Кршко во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.