Горица кај Разтез

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Горица кај Разтез
Gorica pri Raztezu
Горица кај Разтез is located in Slovenia
Горица кај Разтез
Горица кај Разтез
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°0′17.9″N 15°31′41.6″E / 46.004972° СГШ; 15.528222° ИГД / 46.004972; 15.528222
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионПосавски
ОпштинаКршко
Површина
 • Вкупна1,65 км2 (0,64 ми2)
Надм. вис.&10000000000000294899999294,9 м
Население (2020)
 • Вкупно42
 • Густина25/км2 (66/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.8280

Горица кај Разтез (словенечки: Gorica pri Raztezu) — населба во Општина Кршко во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Штаерска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.