Прејди на содржината

Села кај Рака

Од Википедија — слободната енциклопедија
Села кај Рака
Sela pri Raki
Села кај Рака is located in Slovenia
Села кај Рака
Села кај Рака
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°55′15.3″N 15°23′57.8″E / 45.920917° СГШ; 15.399389° ИГД / 45.920917; 15.399389
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаКршко
Површина
 • Вкупна1,21 км2 (0,47 ми2)
Надм. вис.&10000000000000206000000206 м
Население (2020)
 • Вкупно107
 • Густина88/км2 (230/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.8274

Села кај Рака (словенечки: Sela pri Raki) — населба во Општина Кршко во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.