Прејди на содржината

Либна

Од Википедија — слободната енциклопедија
Либна
Libna
Либна is located in Slovenia
Либна
Либна
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°57′10.2″N 15°31′8.2″E / 45.952833° СГШ; 15.518944° ИГД / 45.952833; 15.518944
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаКршко
Површина
 • Вкупна2,21 км2 (0,85 ми2)
Надм. вис.&10000000000000302399999302,4 м
Население (2020)
 • Вкупно188
 • Густина85/км2 (220/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.8270

Либна (словенечки: Libna) — населба во Општина Кршко во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.