Мрчна Села

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мрчна Села
Mrčna sela
Мрчна Села is located in Slovenia
Мрчна Села
Мрчна Села
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°3′16.9″N 15°30′54.5″E / 46.054694° СГШ; 15.515139° ИГД / 46.054694; 15.515139
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаКршко
Површина
 • Вкупна3,82 км2 (1,47 ми2)
Надм. вис.&10000000000000554600000554,6 м
Население (2020)
 • Вкупно180
 • Густина47/км2 (120/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.8282

Мрчна Села (словенечки: Mrčna sela) — населба во Општина Кршко во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.