Прејди на содржината

Врх кај Површје

Од Википедија — слободната енциклопедија
Врх кај Површје
Vrh pri Površju
Поглед на Врх кај Површје
Врх кај Површје is located in Slovenia
Врх кај Површје
Врх кај Површје
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°55′22.8″N 15°22′8.8″E / 45.923000° СГШ; 15.369111° ИГД / 45.923000; 15.369111
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаКршко
Површина
 • Вкупна0,53 км2 (0,20 ми2)
Надм. вис.&10000000000000199699999199,7 м
Население (2020)
 • Вкупно35
 • Густина66/км2 (170/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.8274

Врх кај Површје (словенечки: Vrh pri Površju) — населба во Општина Кршко во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.