Сподња Либна

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сподња Либна
Spodnja Libna
Сподња Либна is located in Slovenia
Сподња Либна
Сподња Либна
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°57′1.6″N 15°30′43.5″E / 45.950444° СГШ; 15.512083° ИГД / 45.950444; 15.512083
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаКршко
Површина
 • Вкупна0,58 км2 (0,22 ми2)
Надм. вис.&10000000000000196699999196,7 м
Население (2020)
 • Вкупно69
 • Густина120/км2 (310/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.8270

Сподња Либна (словенечки: Spodnja Libna) — населба во Општина Кршко во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.