Видем (Кршко)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Видем
Videm
Видем is located in Slovenia
Видем
Видем
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°55′20.8″N 15°22′21.8″E / 45.922444° СГШ; 15.372722° ИГД / 45.922444; 15.372722
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаКршко
Површина
 • Вкупна0,3 км2 (0,1 ми2)
Надм. вис.&10000000000000176800000176,8 м
Население (2020)
 • Вкупно8
 • Густина27/км2 (69/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.8274

Видем (словенечки: Videm) — населба во Општина Кршко во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.