Прејди на содржината

Целине (Кршко)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Целине
Celine
Целине is located in Slovenia
Целине
Целине
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°56′25.6″N 15°22′25″E / 45.940444° СГШ; 15.37361° ИГД / 45.940444; 15.37361
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаКршко
Површина
 • Вкупна0,7 км2 (0,3 ми2)
Надм. вис.&10000000000000314300000314,3 м
Население (2020)
 • Вкупно45
 • Густина64/км2 (170/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.8274

Целине (словенечки: Celine) — населба во Општина Кршко во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.