Прејди на содржината

Горица (Кршко)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Горица
Gorica
Горица is located in Slovenia
Горица
Горица
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°54′1.9″N 15°28′46.8″E / 45.900528° СГШ; 15.479667° ИГД / 45.900528; 15.479667
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаКршко
Површина
 • Вкупна4,63 км2 (1,79 ми2)
Надм. вис.&10000000000000161000000161 м
Население (2020)
 • Вкупно154
 • Густина33/км2 (86/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.8273

Горица (словенечки: Gorica) — населба во Општина Кршко во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.