Велика Вас кај Кршко

Од Википедија — слободната енциклопедија
Велика вас кај Кршко
Velika vas pri Krškem
Велика вас кај Кршко is located in Slovenia
Велика вас кај Кршко
Велика вас кај Кршко
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°55′8″N 15°27′30.8″E / 45.91889° СГШ; 15.458556° ИГД / 45.91889; 15.458556
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаКршко
Површина
 • Вкупна3,9 км2 (1,5 ми2)
Надм. вис.&10000000000000159300000159,3 м
Население (2020)
 • Вкупно282
 • Густина72/км2 (190/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.8273

Велика вас кај Кршко (словенечки: Velika vas pri Krškem) — населба во Општина Кршко во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.