Прејди на содржината

Кремен (Кршко)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кремен
Kremen
Поглед на Кремен
Кремен is located in Slovenia
Кремен
Кремен
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°58′3.1″N 15°30′37.6″E / 45.967528° СГШ; 15.510444° ИГД / 45.967528; 15.510444
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаКршко
Површина
 • Вкупна1,52 км2 (0,59 ми2)
Надм. вис.&10000000000000306199999306,2 м
Население (2020)
 • Вкупно235
 • Густина150/км2 (400/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.8270

Кремен (словенечки: Kremen) — населба во Општина Кршко во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.