Тршка Гора (Кршко)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Тршка Гора
Trška Gora
Поглед на Тршка Гора
Тршка Гора is located in Slovenia
Тршка Гора
Тршка Гора
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°57′19.9″N 15°28′41.1″E / 45.955528° СГШ; 15.478083° ИГД / 45.955528; 15.478083
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаКршко
Површина
 • Вкупна2,42 км2 (0,93 ми2)
Надм. вис.&10000000000000253000000253 м
Население (2020)
 • Вкупно171
 • Густина71/км2 (180/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.8270

Тршка Гора (словенечки: Trška Gora) — населба во Општина Кршко во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.