Велико Мрашево

Од Википедија — слободната енциклопедија
Велико Мрашево
Veliko Mraševo
Велико Мрашево is located in Slovenia
Велико Мрашево
Велико Мрашево
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°52′36.8″N 15°28′42.4″E / 45.876889° СГШ; 15.478444° ИГД / 45.876889; 15.478444
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаКршко
Површина
 • Вкупна3,05 км2 (1,18 ми2)
Надм. вис.&10000000000000151000000151 м
Население (2020)
 • Вкупно267
 • Густина88/км2 (230/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.8312

Велико Мрашево (словенечки: Veliko Mraševo) — населба во Општина Кршко во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.