Калце (Кршко)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Калце
Kalce
Калце is located in Slovenia
Калце
Калце
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°57′39.8″N 15°25′13.2″E / 45.961056° СГШ; 15.420333° ИГД / 45.961056; 15.420333
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаКршко
Површина
 • Вкупна0,75 км2 (0,29 ми2)
Надм. вис.&10000000000000428300000428,3 м
Население (2020)
 • Вкупно36
 • Густина48/км2 (120/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.8270

Калце (словенечки: Kalce) — населба во Општина Кршко во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.