Сремич

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сремич
Sremič
Поглед на Сремич
Сремич is located in Slovenia
Сремич
Сремич
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°59′4.1″N 15°29′18.2″E / 45.984472° СГШ; 15.488389° ИГД / 45.984472; 15.488389
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаКршко
Површина
 • Вкупна4,31 км2 (1,66 ми2)
Надм. вис.&10000000000000400899999400,9 м
Население (2020)
 • Вкупно155
 • Густина36/км2 (93/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.8270

Сремич (словенечки: Sremič) — населба во Општина Кршко во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.