Гмајна (Кршко)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Гмајна
Gmajna
Поглед на Гмајна
Гмајна is located in Slovenia
Гмајна
Гмајна
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°54′15.4″N 15°22′10.2″E / 45.904278° СГШ; 15.369500° ИГД / 45.904278; 15.369500
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаКршко
Површина
 • Вкупна5,36 км2 (2,07 ми2)
Надм. вис.&10000000000000165800000165,8 м
Население (2020)
 • Вкупно178
 • Густина33/км2 (86/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.8274

Гмајна (словенечки: Gmajna) — населба во Општина Кршко во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.