Прејди на содржината

Брезовска Гора

Од Википедија — слободната енциклопедија
Брезовска Гора
Brezovska Gora
Брезовска Гора is located in Slovenia
Брезовска Гора
Брезовска Гора
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°56′45″N 15°25′37.8″E / 45.94583° СГШ; 15.427167° ИГД / 45.94583; 15.427167
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаКршко
Површина
 • Вкупна1,4 км2 (0,5 ми2)
Надм. вис.&10000000000000247099999247,1 м
Население (2020)
 • Вкупно86
 • Густина61/км2 (160/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.8273

Брезовска Гора (словенечки: Brezovska Gora) — населба во Општина Кршко во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.