Сливје (Кршко)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сливје
Slivje
Сливје is located in Slovenia
Сливје
Сливје
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°51′20.5″N 15°26′53.2″E / 45.855694° СГШ; 15.448111° ИГД / 45.855694; 15.448111
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаКршко
Површина
 • Вкупна0,72 км2 (0,28 ми2)
Надм. вис.&10000000000000160599999160,6 м
Население (2020)
 • Вкупно28
 • Густина39/км2 (100/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.8312

Сливје (словенечки: Slivje) — населба во Општина Кршко во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.