Довшко

Од Википедија — слободната енциклопедија
Довшко
Dovško
Довшко is located in Slovenia
Довшко
Довшко
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°1′36″N 15°27′50.3″E / 46.02667° СГШ; 15.463972° ИГД / 46.02667; 15.463972
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионПосавски
ОпштинаКршко
Површина
 • Вкупна2,16 км2 (0,83 ми2)
Надм. вис.&10000000000000244800000244,8 м
Население (2020)
 • Вкупно239
 • Густина110/км2 (290/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.8281

Довшко (словенечки: Dovško) — населба во Општина Кршко во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Штаерска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.