Брлог (Кршко)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Брлог
Brlog
Брлог is located in Slovenia
Брлог
Брлог
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°50′47.5″N 15°29′15.8″E / 45.846528° СГШ; 15.487722° ИГД / 45.846528; 15.487722
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаКршко
Површина
 • Вкупна0,58 км2 (0,22 ми2)
Надм. вис.&10000000000000367100000367,1 м
Население (2020)
 • Вкупно13
 • Густина22/км2 (58/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.8312

Брлог (словенечки: Brlog) — населба во Општина Кршко во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.