Немшка Вас (Кршко)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Немшка Вас
Nemška vas
Skyline of Немшка Вас
Немшка Вас is located in Slovenia
Немшка Вас
Немшка Вас
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°57′19.4″N 15°25′30.7″E / 45.955389° СГШ; 15.425194° ИГД / 45.955389; 15.425194
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаКршко
Површина
 • Вкупна0,67 км2 (0,26 ми2)
Надм. вис.&10000000000000360300000360,3 м
Население (2020)
 • Вкупно34
 • Густина51/км2 (130/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.8273

Немшка Вас (словенечки: Nemška vas) — населба во Општина Кршко во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.