Апненик кај Велики Трн

Од Википедија — слободната енциклопедија
Апненик кај Велики Трн
Apnenik pri Velikem Trnu
Апненик кај Велики Трн is located in Slovenia
Апненик кај Велики Трн
Апненик кај Велики Трн
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°57′23.3″N 15°23′47.1″E / 45.956472° СГШ; 15.396417° ИГД / 45.956472; 15.396417
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаКршко
Површина
 • Вкупна0,90 км2 (0,35 ми2)
Надм. вис.&10000000000000378699999378,7 м
Население (2020)
 • Вкупно50
 • Густина56/км2 (140/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.8270

Апненик кај Велики Трн (словенечки: Apnenik pri Velikem Trnu) — населба во Општина Кршко во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.