Венише

Од Википедија — слободната енциклопедија
Венише
Veniše
Венише is located in Slovenia
Венише
Венише
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°55′43.9″N 15°27′56.6″E / 45.928861° СГШ; 15.465722° ИГД / 45.928861; 15.465722
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаКршко
Површина
 • Вкупна1,56 км2 (0,60 ми2)
Надм. вис.&10000000000000162900000162,9 м
Население (2020)
 • Вкупно260
 • Густина170/км2 (430/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.8273

Венише (словенечки: Veniše) — населба во Општина Кршко во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.