Јелше (Кршко)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јелше
Jelše
Јелше is located in Slovenia
Јелше
Јелше
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°53′58.2″N 15°28′10.1″E / 45.899500° СГШ; 15.469472° ИГД / 45.899500; 15.469472
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаКршко
Површина
 • Вкупна1,62 км2 (0,63 ми2)
Надм. вис.&10000000000000154500000154,5 м
Население (2020)
 • Вкупно129
 • Густина80/км2 (210/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.8270

Јелше (словенечки: Jelše) — населба во Општина Кршко во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.