Прејди на содржината

Брестаница

Од Википедија — слободната енциклопедија
Брестаница
Brestanica
Поглед на Брестаница
Брестаница is located in Slovenia
Брестаница
Брестаница
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°59′46″N 15°28′37.7″E / 45.99611° СГШ; 15.477139° ИГД / 45.99611; 15.477139
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаКршко
Површина
 • Вкупна2,88 км2 (1,11 ми2)
Надм. вис.&10000000000000177900000177,9 м
Население (2020)
 • Вкупно920
 • Густина320/км2 (830/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.8280

Брестаница (словенечки: Brestanica) — населба во Општина Кршко во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.