Мали Камен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мали Камен
Mali Kamen
Мали Камен is located in Slovenia
Мали Камен
Мали Камен
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°2′1.7″N 15°30′6.3″E / 46.033806° СГШ; 15.501750° ИГД / 46.033806; 15.501750
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаКршко
Површина
 • Вкупна4,4 км2 (1,7 ми2)
Надм. вис.&10000000000000333800000333,8 м
Население (2020)
 • Вкупно244
 • Густина55/км2 (140/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.8281

Мали Камен (словенечки: Mali Kamen) — населба во Општина Кршко во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.