Цеста (Кршко)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Цеста
Cesta
Цеста is located in Slovenia
Цеста
Цеста
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°58′24.6″N 15°27′52.9″E / 45.973500° СГШ; 15.464694° ИГД / 45.973500; 15.464694
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаКршко
Површина
 • Вкупна1,79 км2 (0,69 ми2)
Надм. вис.&10000000000000379899999379,9 м
Население (2020)
 • Вкупно59
 • Густина33/км2 (85/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.8270

Цеста (словенечки: Cesta) — населба во Општина Кршко во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.