Дедни Врх (Кршко)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Дедни Врх
Dedni Vrh
Дедни Врх is located in Slovenia
Дедни Врх
Дедни Врх
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°55′53.8″N 15°24′20.4″E / 45.931611° СГШ; 15.405667° ИГД / 45.931611; 15.405667
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаКршко
Површина
 • Вкупна0,33 км2 (0,13 ми2)
Надм. вис.&10000000000000222699999222,7 м
Население (2020)
 • Вкупно7
 • Густина21/км2 (55/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.8274

Дедни Врх (словенечки: Dedni Vrh) — населба во Општина Кршко во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.