Гунте

Од Википедија — слободната енциклопедија
Гунте
Gunte
Гунте is located in Slovenia
Гунте
Гунте
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°58′48.5″N 15°28′2.4″E / 45.980139° СГШ; 15.467333° ИГД / 45.980139; 15.467333
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаКршко
Површина
 • Вкупна0,73 км2 (0,28 ми2)
Надм. вис.&10000000000000318399999318,4 м
Население (2020)
 • Вкупно23
 • Густина32/км2 (82/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.8270

Гунте (словенечки: Gunte) — населба во Општина Кршко во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.