Калишовец

Од Википедија — слободната енциклопедија
Калишовец
Kališovec
Калишовец is located in Slovenia
Калишовец
Калишовец
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°1′36.2″N 15°25′25.7″E / 46.026722° СГШ; 15.423806° ИГД / 46.026722; 15.423806
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаКршко
Површина
 • Вкупна1,48 км2 (0,57 ми2)
Надм. вис.&10000000000000322300000322,3 м
Население (2020)
 • Вкупно44
 • Густина30/км2 (77/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.8281

Калишовец (словенечки: Kališovec) — населба во Општина Кршко во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.