Долења Вас кај Рака

Од Википедија — слободната енциклопедија
Долења Вас кај Рака
Dolenja vas pri Raki
Долења Вас кај Рака is located in Slovenia
Долења Вас кај Рака
Долења Вас кај Рака
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°55′8.3″N 15°21′46.4″E / 45.918972° СГШ; 15.362889° ИГД / 45.918972; 15.362889
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаКршко
Површина
 • Вкупна0,66 км2 (0,25 ми2)
Надм. вис.&10000000000000184099999184,1 м
Население (2020)
 • Вкупно76
 • Густина120/км2 (300/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.8274

Долења Вас кај Рака (словенечки: Dolenja vas pri Raki) — населба во Општина Кршко во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.