Жење

Од Википедија — слободната енциклопедија
Жење
Ženje
Жење is located in Slovenia
Жење
Жење
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°58′47.1″N 15°25′34.1″E / 45.979750° СГШ; 15.426139° ИГД / 45.979750; 15.426139
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаКршко
Површина
 • Вкупна1,03 км2 (0,40 ми2)
Надм. вис.&10000000000000348899999348,9 м
Население (2020)
 • Вкупно34
 • Густина33/км2 (85/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.8270

Жење (словенечки: Ženje) — населба во Општина Кршко во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.