Стари Град во Подбочје

Од Википедија — слободната енциклопедија
Стари Град во Подбочје
Stari Grad v Podbočju
Стари Град во Подбочје is located in Slovenia
Стари Град во Подбочје
Стари Град во Подбочје
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°51′21.4″N 15°28′28.3″E / 45.855944° СГШ; 15.474528° ИГД / 45.855944; 15.474528
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаКршко
Површина
 • Вкупна1,47 км2 (0,57 ми2)
Надм. вис.&10000000000000319800000319,8 м
Население (2020)
 • Вкупно9
 • Густина6,1/км2 (16/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.8312

Стари Град во Подбочје (словенечки: Stari Grad v Podbočju) — населба во Општина Кршко во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.