Бреге (Словенија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бреге
Brege
Бреге is located in Slovenia
Бреге
Бреге
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°55′12.9″N 15°29′58.9″E / 45.920250° СГШ; 15.499694° ИГД / 45.920250; 15.499694
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаКршко
Површина
 • Вкупна1,23 км2 (0,47 ми2)
Надм. вис.&10000000000000155199999155,2 м
Население (2020)
 • Вкупно216
 • Густина180/км2 (450/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.8273

Бреге (словенечки: Brege) — населба во Општина Кршко во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.