Дол (Кршко)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Дол
Dol
Дол is located in Slovenia
Дол
Дол
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°51′10.6″N 15°28′56″E / 45.852944° СГШ; 15.48222° ИГД / 45.852944; 15.48222
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаКршко
Површина
 • Вкупна0,43 км2 (0,17 ми2)
Надм. вис.&10000000000000231199999231,2 м
Население (2020)
 • Вкупно27
 • Густина63/км2 (160/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.8312

Дол (словенечки: Dol) — населба во Општина Кршко во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.