Дунај (Кршко)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Дунај
Dunaj
Дунај is located in Slovenia
Дунај
Дунај
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°58′40.9″N 15°27′11.2″E / 45.978028° СГШ; 15.453111° ИГД / 45.978028; 15.453111
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаКршко
Површина
 • Вкупна0,64 км2 (0,25 ми2)
Надм. вис.&10000000000000390600000390,6 м
Население (2020)
 • Вкупно30
 • Густина47/км2 (120/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.8270

Дунај (словенечки: Dunaj) — населба во Општина Кршко во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.