Долења Вас кај Кршко

Од Википедија — слободната енциклопедија
Долења Вас кај Кршко
Dolenja vas pri Krškem
Поглед на Долења Вас кај Кршко
Долења Вас кај Кршко is located in Slovenia
Долења Вас кај Кршко
Долења Вас кај Кршко
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°56′53.2″N 15°32′53″E / 45.948111° СГШ; 15.54806° ИГД / 45.948111; 15.54806
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаКршко
Површина
 • Вкупна2,66 км2 (1,03 ми2)
Надм. вис.&10000000000000158800000158,8 м
Население (2020)
 • Вкупно219
 • Густина82/км2 (210/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.8270

Долења Вас кај Кршко (словенечки: Dolenja vas pri Krškem) — населба во Општина Кршко во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.