Голи Врх (Кршко)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Голи Врх
Goli Vrh
Голи Врх is located in Slovenia
Голи Врх
Голи Врх
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°54′37.6″N 15°23′2.3″E / 45.910444° СГШ; 15.383972° ИГД / 45.910444; 15.383972
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаКршко
Површина
 • Вкупна0,18 км2 (0,07 ми2)
Надм. вис.&10000000000000193099999193,1 м
Население (2020)
 • Вкупно15
 • Густина83/км2 (220/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.8274

Голи Врх (словенечки: Goli Vrh) — населба во Општина Кршко во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.