Прејди на содржината

Градец (Кршко)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Градец
Gradec
Градец is located in Slovenia
Градец
Градец
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°50′13.5″N 15°30′27.7″E / 45.837083° СГШ; 15.507694° ИГД / 45.837083; 15.507694
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаКршко
Површина
 • Вкупна0,47 км2 (0,18 ми2)
Надм. вис.&10000000000000538200000538,2 м
Население (2020)
 • Вкупно12
 • Густина26/км2 (66/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.8312

Градец (словенечки: Gradec) — населба во Општина Кршко во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.