Сенуше

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сенуше
Senuše
Skyline of Сенуше
Сенуше is located in Slovenia
Сенуше
Сенуше
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°56′10.1″N 15°25′37.6″E / 45.936139° СГШ; 15.427111° ИГД / 45.936139; 15.427111
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаКршко
Површина
 • Вкупна3,53 км2 (1,36 ми2)
Надм. вис.&10000000000000171199999171,2 м
Население (2020)
 • Вкупно155
 • Густина44/км2 (110/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.8273

Сенуше (словенечки: Senuše) — населба во Општина Кршко во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.